1992 : Philippe Escoubet
1993 : Dominique Le Bon
1994 : Philippe Mauduit
1995 : Rick Reid (NZ)
1996 : Andy Hurford (GB)
1997 : Christopher Jenner (NZ)
1998 : Christophe Bercy
1999 : Stéphane Bellicaud
2000 : Thomas Voeckler
2001 : Loïc Herbreteau
2002 : Loïc Herbreteau
2003 : Gilles Zech
2004 : Frédéric Mainguenaud
2005 : Romain Chollet
2006 : Paul Brousse
2007 : Perrig Quéméneur
2008 : Scott Lyttle (NZ)
2009 : Samuel Plouhinec
2010 : Fabien Fraissignes
2011 : Benoît Drujon
2012 : Axel Domont
2013 : Clément Saint-Martin
2014 : Jimmy Raibaud
VC PAYS DE LOUDEAC DN1
Ds Yvonnick BOLGIANI 175pts
1 Erwann CORBEL (FRA)
2 * Elie GESBERT (FRA)
3 * Camille GUERIN (FRA)
4 Kevin GUILLOT (FRA)
5 Justin MOTTIER (FRA)
6 Cyrille PATOUX (FRA)
7 Luc TELLIER (FRA)
CC ETUPES LE DOUBS PAYS DE MONTBELIARD DN1
Ds Jérôme GANNAT 100pts
11 * Rémi AUBERT (FRA)
12 Fabien DOUBEY (FRA)
13 * Pierre IDJOUADIENE (FRA)
14 * Arnaud PFRIMMER (FRA)
15 * Damien TOUZE (FRA)
16 Emilien VIENNET (FRA)
17 * Léo VINCENT (FRA)
VC ROUEN 76 DN1
Ds Jean Philippe YON 95pts
21 Erwan BRENTERCH (FRA)
22 * Wilfried CANALES (FRA)
23 * Adrien CARPENTIER (FRA)
24 * Dylan KOWALSKI (FRA)
25 * Anthony MOREL (FRA)
26 * Théo NICOLAS (FRA)
27 Melvin RULLIERE (FRA)
VENDEE U PAYS DE LA LOIRE DN1
Ds Damien POMMEREAU 92pts
31 * Loic BOUCHEREAU (FRA)
32 * Marlon GAILLARD (FRA)
33 * Charles HERBERT (FRA)
34 * Axel JOURNIAUX (FRA)
35 Franz Taruia KRAINER (FRA)
36 Morgan LAMOISSON (FRA)
37 * Simon SELLIER (FRA)
CHAMBERY CYCLISME FORMATION DN1
Ds Vincent TERRIER 53pts
41 * Benoit COSNEFROY (FRA)
42 * Jacob DE JONG (NED)
43 * Etienne FABRE (FRA)
44 * Aurelien PARET PEINTRE (FRA)
45 * Nans PETERS (FRA)
46 * Remy ROCHAS (FRA)
47 * Victor TOURNIEROUX (FRA)
CC NOGENT / OISE DN1
Ds Pascal CARLOT 52pts
51 Romain BACON (FRA)
52 Nicolas GARBET (FRA)
53 * Adrien GAREL (FRA)
54 * Vincent GINELLI (FRA)
55 * Jérémy LECROQ (FRA)
56 * Théo SAGNIER (FRA)
57 * Julien VAN HAVERBEKE (FRA)
V.C. VAULX EN VELIN DN1
Ds Pierre BOURLOT 47pts
61 * Baptiste BOUCHET (FRA)
62 Jordan DELEVOYE (FRA)
63 * Benjamin FAVRE TEYLAZ (FRA)
64 * Dorian GODON (FRA)
65 * Valentin LACROIX (FRA)
66 * Alexandre PACCALET (FRA)
67 * Baptiste QUINET (FRA)
OCEANE TOP 16 DN1
Ds Stéphane BAUCHAUD 47pts
71 * Baptiste CONSTANTIN (FRA)
72 * Alexis DILIGEART (FRA)
73 Mickael GUICHARD (FRA)
74 * Mathias LE TURNIER (FRA)
75 Aurelien MOULIN (FRA)
76 Yoann PAILLOT (FRA)
77 Clement SAINT MARTIN (FRA)
BREST IROISE CYCL.2000 DN1
Ds Yannick BOTREL 46pts
81 Yann BOTREL (FRA)
82 Sebastien COQUIL (FRA)
83 Cedric DELAPLACE (FRA)
84 * Dylan DURAND (FRA)
85 * Valentin MADOUAS (FRA)
86 Rodolphe MARIE (FRA)
87 * Baptiste RENAULT (FRA)
C.R.4 CHEMINS/ROANNE DN1
Ds Vincent GARIN 37pts
91 Clement CARISEY (FRA)
92 * Valentin DEVERCHERE (FRA)
93 Florian DUMOURIER (FRA)
94 Alexandre JAMET (FRA)
95 * Louis PIJOURLET (FRA)
96 * Julien ROUX (FRA)
97 * Paul SAUVAGE (FRA)
OCCITANE CYCLISME FORMATION DN1
Ds Axel CLOT COURANT 28pts
101 Rémi BENARFA (FRA)
102 * Mathieu CARAMEL (FRA)
103 * Louis CHAVANES (FRA)
104 * Axel CROCHARD (FRA)
105 Fabien FRAISSIGNES (FRA)
106 Guillaume GABORIAUD (FRA)
107 * Corentin ROUX (FRA)
A.V.C.AIX EN PROVENCE DN1
Ds Jean Michel BOURGOUIN 9pts
111 * Odrian CHAMPOSSIN (FRA)
112 Mathieu CHIOCCA (FRA)
113 Matthieu CONVERSET (FRA)
114 Alexis DULIN (FRA)
115 Loïck LEBOUVIER (FRA)
116 * Robin MEYER (FRA)
117 * Ivan SCHMITZ (FRA)
CC VILLENEUVE ST GERMAIN SOISSONS AISNE DN1
Ds David PAGNIER 8pts
121 Kévin COUTURE (FRA)
122 Alex Ariya DESTRIBOIS PHOUNSAVATH (FRA)
123 Alexis MARTIN (FRA)
124 * Charles MEUNIER (FRA)
125 * Valentin RICHARD (FRA)
126 Gwénnaël TALLONNEAU (FRA)
127 Polychronis TZORTZAKIS (GRE)
GUIDON CHALETTOIS DN1
Ds Stéphane FOUCHER 7pts
131 Romain BARROSO (FRA)
132 Emilien CLERE (FRA)
133 Stéphane DUGUENET (FRA)
134 Ronan RACAULT (FRA)
135 * Pierre RONXIN (FRA)
136 * Adrien THOMAS (FRA)
137 * Joey WASTIAUX (FRA)
GSC BLAGNAC - VELO SPORT 31 DN1
Ds David ESCUDE 6pts
141 Sylvain BLANQUEFORT (FRA)
142 Alexis GUERIN (FRA)
143 * Roman KOHL (FRA)
144 Flavien MAURELET (FRA)
145 Kevin SOUBES (FRA)
146 * Remi VERARDO (FRA)
147 Yoan VERARDO (FRA)
UC NANTES ATLANTIQUE DN1
Ds Pascal DERAME 5pts
151 * Florian BARKET (FRA)
152 Kevin FRANCILLETTE (FRA)
153 * Adrien LEBOUCHER (FRA)
154 * Kevin PERRET (FRA)
155 * Fabien RONDEAU (FRA)
156 * Jules ROUEIL (FRA)
157 Willem Jakobus SMIT (RSA)
E.C. ST ETIENNE - LOIRE DN1
Ds Maxime LARUE 2pts
161 Guillaume BONNET (FRA)
162 Mickael BRUN (FRA)
163 * Damien CHARREYRON (FRA)
164 * Romain FAUSSURIER (FRA)
165 * Cedric PLA (FRA)
166 Martial ROMAN (FRA)
167 * Clement RUSSO (FRA)
SOJASUN ESPOIR ACNC DN1
Ds Steve ARBAULT 0pts
171 * Willy ARTUS (FRA)
172 * Axel GUILCHER (FRA)
173 Mathieu LE LAVANDIER (FRA)
174 Clement MARY (FRA)
175 * Martin RAPIN (FRA)
176 * Jayson ROUSSEAU (FRA)
177 Michael VINK (NZL)
VCCA TEAM PRO IMMO NICOLAS ROUX DN1
Ds Jean Philippe DURACKA 0pts
181 Pierre ALMEIDA (FRA)
182 Pierre BONNET (FRA)
183 * Karl Patrick LAUK (EST)
184 Maxime LE LAVANDIER (FRA)
185 Julien PREAU (FRA)
186 * Maxime ROGER (FRA)
187 Yolan SYLVESTRE (FRA)
S.C.OLYMPIQUE DE DIJON DN1
Ds Sébastien GREDY 0pts
191 Quentin BERNIER (FRA)
192 Jeremy CABOT (FRA)
193 * Matthieu GARNIER (FRA)
194 Adrien GUILLONNET (FRA)
195 Benjamin LE ROSCOUET (FRA)
196 Benjamin PASCUAL (FRA)
197 * Mathieu PELLEGRIN (FRA)
Mentions légales | Designed by diateam | Powered by diasite